13 Mayıs 2008 Salı

8. ay kontrolü

Bu kez tam zamanında, 8. ayı doldurduğumuz gün gittik kontrole. Randevumuz 15:30'da idi ama sabah araya giren ateşli aciller yüzünden Hilal Hanım'ın programı kayınca, yaklaşık bir saat bekledik sıranın bize gelmesini. Osman'la ben biraz sıkıldık ama renkli kukla sayesinde Zeyno'nun keyfi çok yerindeydi. Bayıldı bu kuklayla oynamaya. Öyle ki, içerden getirdiğim diğer hiçbir oyuncağın yüzüne bile bakmadı.
Gayet kısa sürdü kontrol. Yine ölçümler yapıldı önce. Ama kolunun bacağının tutulmasından çok hoşlanmayınca huzursuzlandı bu kez Zeyno. Kilo 8440 gr, boy 70 cm, baş çevresi 45.2. Rakamları önündeki büyüme eğrisi grafiğinde işaretlerken "ideal anne sütü grafiği bu" diyerek memnuniyetini dile getirdi Hilal Hanım. Bu ay aşı olmadığı için hemen konuşmaya geçtik. Konu yemeklerdi tabii. Tuzsuz ve salçasız olmak koşuluyla bizim yediğimiz her yemeği yiyebilirmiş artık Zeyno. (Sebzelerden bakla, patlıcan ve lahana; balıklardan somon 1 yaş sonrasına saklanacak). Bir de artık kaşık vermeliymişiz eline. Yiyebileceğinden değil, kendine güveninin artması için. Merak ettiklerimi sordum. Hepsinin cevabı "evet"ti. Evde şekersiz hazırlanmış reçel-marmelat, tuzsuz zeytin, bulgur ve kurufasulye de yiyebilirmiş. Hilal Hanım Zeyno'nun sağlık kitapçığına rakamları kaydetti. İki de not düştü: Fizik muayene normal, diş yok.
Bu kez Ada'ya değil, annemlere geçeceğimizden vapur değil, deniz otobüsü saatine kadar Kahve Dünyası'ndaydık yine. Hilal Hanım'ın "sizin yediğiniz her şeyi yiyebilir" sözünü hemen uygulamaya koyan baba-kız, ben Zeyno'nun meyvesini hazırlayana kadar bir dilim ıspanaklı kişi paylaştılar.

4 yorum:

pinarbk dedi ki...

Kuzucuğum maşallah senin iştahına. Duru ıspanağı püskürttü dün...

Acqua dedi ki...

maşallah Zeynep bebeğe. demek diş hala yok, Elif de 9 aylıkken çıkartmıştı ilk dişini. şimdi 16 ayın içimdeyiz ama sadece 5 dişimiz var. bu gidişle süt dişleri tamamlanmadan dökülmeye başlayacak :)))

Nurdan Gencturk dedi ki...

Merhaba Pınar,
Zeyno daha keşfetmedi sanırım püskürtmeyi, daha hiç yaşamadık biz. Bakalım ilk tecrübe ne zaman olacak? Olmasa da olur tabii :))

Merhaba Acqua,
her türlü mızmızlanmayı dişe bağlıyoruz biz ama gelen giden bir şey yok hala... Artk bekleyen de yok :))

sevgiler,
Nurdan

harun nuray bostan dedi ki...

bu resme bakınca babasına çok benzettim bu profilden osmana cok benziyor (eee babasının kızı)aman nurdan hanım alınmasın