2 Temmuz 2008 Çarşamba

10. ay kontrolü

Tatilimiz, yarın 18:45 İzmir uçağına binmemizle birlikte resmen başlamış olacak. Dönüş 20 Temmuz. Bu nedenle 10. ay kontrolüne 1 hafta erken gittik. İşte bu kontrolden notlar:
* Kontrole babamla birlikte gittik. Kliniği ilk kez bu kadar sakin gördüm.
* Zeyno ilk kez klinikteki büyük oyuncaklarla oynadı. Sallanan ata, sallanan file ve küçük arabaya bindi. (Daha önce bunlara bindirdiğimizde korkmuş, hemen inmek istemişti)
* İlk iş ölçümler yapıldı yine. Kilo 9140 gr (geçen aya göre 150 gr artış). Boy 73 cm (geçen aya göre 1 cm artış). Kafa çevresi 46.2 cm. Hilal Hanım grafikteki gidişatı çok iyi buldu.
* Fizik muayene sonucunda hiçbir sorun yok. Zeyno'nun vücudunda isilik olmadığı için "aferin" aldık.
* Bir "aferin" de Zeyno hala meme emdiği ve her şeyi sorunsuz yediği için.
* Hilal Hanım'ın gözlemine göre Zeyno'nun dikkat süresi oldukça uzunmuş. Gelişimsel test yaptırmamızı önerdi. Ama bu tür testlere kıl olduğum ve genelde gereksiz bulduğum için pek yaptırma taraftarı değilim.
* Bakla, patlıcan, karnabahar ve lahana dörtlüsü dışında tüm yemekler serbest. Tuz ve şeker ilavesiz. (Tatlıları değil ama bizim az tuzlu yemeklerimizden yiyor Zeyno. Tatilde de onun için özel olarak yemek pişiremeyeceğim. Bu nedenle dışardaki uygun yemeklerden seçeceğiz)
* Eğer tatilde herhangi bir sağlık sorunu yaşamazsak; aşısı olmadığı ve gidişat gayet iyi olduğu için gelecek ay kontrole gitmeyeceğiz. (Yani her şey yolunda giderse bir dahaki kontrol 12. ay sonunda)
* Tatil çantasına koyduğum ilaçları saydım Hilal Hanım'a: Günlük olarak kullandığımız vitamin, demir damlası ve flour hapı. Bepanthane krem. Göz damlası. Ateş düşürücü şurup ve fitil. (Bunlara ek olarak serum fizyolojik ve termometre). Hilal Hanım'da bir tatil reçetesi yazdı. Gerekli hallerde şu ilaçları kullanacağız: İshal için bir ilaç. İshalin devam etmesi durumunda vermek üzere bir şurup. Bir antibiyotik ve bir cilt kremi.
* Zeyno'nun hala dişi yok. Hilal Hanım eliyle kontrol etti, görünürde de bir şey yok. İlk dişin çıkması 15. ayı bulabilirmiş, normalmiş bu durum. (Zaten bizim bir acelemiz de yok. Zeyno galeta dahil, her şeyi çiğneyerek yiyebiliyor. Uzunca bir süredir rende kullanmıyorum artık)
* Soru yok, sorun yok. Yaşasın tatil!

Hiç yorum yok: