20 Nisan 2008 Pazar

7. ay kontrolü

Zeyno'nun aylık kontrolleri ciddi bir organizasyon yapmak demek benim için. Her şeyden önce randevu saatinin sarkmaması ve kliniğin çok kalabalık olmaması için hafta içi gitmeyi tercih ediyoruz. Osman'la birlikte gidebilmemiz için de bu günün O'nun nöbet ertesine denk gelmesi lazım. Ayrıca seçeceğimiz bu gün, Hilal Hanım'ın İstanbul'da bulunduğu ve randevularının dolu olmadığı bir gün olmalı. Tüm bunların üstüne bir de Kabataş vapur saatlerine uygun bir saat için randevu alabilmeli. Bu kadar çok şart olunca, bu ayki kontrole 1 hafta gecikmeli gittik.
Geçen aydan bu yana 500 gr alarak 8100 gr olmuş Zeyno. Boyu da 1,5 cm artarak 68,5'a ulaşmış. Hilal Hanım'a göre bu ölçüler çok güzel. Bana göre keşke biraz daha uzun olsa. Muayenede de her şey normal görünüyor. Tek tük öksürüklerini, hapşırıklarını soruyorum ama boğazda ve ciğerlerde bir şey olmadığı için sorun yokmuş. Sorun olmadığı için prevenar aşısının 3. dozu yapıldı. Ve bu aşıyla birlikte hayatının ilk tatiline girdi Zeynep; aşı tatili. 1 yaşına kadar aşı yok!
Multivitamine, demir damlasına ve flour'a devam. Menüye akşamları tarhana çorbası (zaten birkaç kez vermiştim), makarna ve pilav eklendi. Üstelik domates ya da kırmızı biberle sos da yapabilirmişim. Ve gidişat böyle devam ederse Zeyno gelecek ay bizimle sofraya oturmaya başlayabilirmiş. Yani sadece fiziki olarak sofrada bize eşlik etmekle kalmayıp, yemeklerimize de ortak olacak. Ek gıdalarla birlikte ağzının çevresinde oluşan kızarıklıklar normalmiş. Bepanthane süreceğiz.
Geçen ayki aşıların ardından adeta bir ateş kabusu yaşadığımızdan biraz endişeliydim ama muayene sonrası Zeyno'nun keyfi gayet yerindeydi. Vapur saatine kadar tatlı-kahve keyfi yaptığımız Kahve Dünyası'nda O'nun da keyfi iyice katlandı. Babasının taze sıkma portakal suyuna ve sandviçindeki hellim peynirlerine ortak oldu. Gelene geçene bol bol gülümsedi.
Aşının ardından hemen bir ölçü ateş düşürücü şurup vermiştim Zeyno'ya. Bu kez sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer misali gece yatmadan önce de fitil koyduk. Ve tüm korkularıma rağmen geceyi sorunsuz atlattık. Yani aşı tatili resmen ve sorunsuz başladıııı!
Not 1: Zeyno bu kontrolde ilk kez çevredeki tüm oyuncakların farkına vardı. Osman'ın desteğiyle minik dört tekerlekli bisiklete bile oturdu. Ayrıca randevu saatine kadar bol bol da arkadaş edindi. Bir ara oturdukları sandalyeleri karşılıklı koyduğumuz 10 aylık Eren'le birlikte aynı oyuncağı bile paylaştılar. Her ne kadar Eren'in çığlıkları başta Zeyno'yu biraz korkutsa da, bir süre sonra uzun yeşil timsağın bir ucunundan O, bir ucundan Zeyno tutmuş, karşılıklı oynuyordu.
Not 2: Foto, kontrol dönüşü Kahve Dünyası'nda çekildi. Şimdi dikkat ettim, Zeyno'nun ağzının sağ kenarında kahverengi bir kırıntı var. Yoksa babasının mozak pastasının da mı tadına baktı?

5 yorum:

pinarbk dedi ki...

Herşeyin yolunda olmasına sevindim...

Sudamlam dedi ki...

çaktırmadan pastanın tadına bakmış annesi :)) yasak şeylere bayılıyorlar :)

ASYA dedi ki...

nurdan makarnayı nasıl veriyosun..çatalla ezip mi?

Nurdan Gencturk dedi ki...

Merhaba Pınar,
teşekkürler... 1 ay sonunda her şeyin yolunda olduğunu öğrenince seviniyor insan gerçekten

Merhaba Yaprak,
evet, yasak şeyler 7'sinde de 77'sinde de çekici geliyor galiba insana. Zeyno'yu asıl cezbeden ona kaşıkla değil, elle bir şeyler sunulması. O zaman hemen hemen hiçbir şeye "hayır" diyemiyor zaten.

Merhaba Asya,
bıçakla ufak ufak doğrayıp, biraz yoğurtla karıştırarak veriyorum makarnayı. Çatalla ezmeye çalışmaktan daha pratik geliyor bana. Zeyno'nun henüz dişleri yok ama sanırım damaklarıyla biraz eziyor. Bir süre ağzında geveledikten sonra yutuyor çünkü makarnaları. Bu arada ilk alışverişte kuskus makarna alıp, deneyeceğim. Şu pul gibi olanlardan bulabilirsem, direkt yiyebilir gibi geliyor bana. Deneyeceğim, sonucu yazarım...

sevgiler,
nurdan

Adsız dedi ki...

Fastidious replies in return of this issue with firm arguments and explaining
all on the topic of that.

Also visit my web site :: mac izle