2 Şubat 2008 Cumartesi

Ne oluyor orada?

Zeyno'nun el tırnakları inanılmaz bir hızla uzuyor. Hemen her hafta kesmemiz gerekiyor. İlk günden beri tırnak kesme işi Osman'ın. Zaten genelde babalar yapıyor bu işi galiba. Bebeklerin tırnak bakımıyla ilgili olarak aşağıdaki yazıyı okumuştum doğumdan önce. O zaman çok karışık ve korkutucu gelmişti. Oysa ben Zeyno'yu emzirirken Osman da kesiveriyor el tırnaklarını. Ayak tırnaklarını ise fotoğraftaki gibi ikisi başbaşa hallediveriyor. Yani gayet kolaymış bu iş :))

Yeni doğmuş bebeğinizin tırnaklarını kesmek önceleri biraz zor görünebilir. Ama bebeğiniz uzun tırnaklarıyla kendini tırmalayabileceği için, bu işe en kısa zamanda alışmanızda yarar var. Tırnakları daha rahat kesmek için size birkaç ipucu:
* Öncelikle hafif kıvrık ve yuvarlak uçlu bir tırnak makası edinin. En iyisi bebekler için yapılmış makasları kullanmaktır.
* Eğer tırnaklarını makasla kesmekten çekiniyorsanız, yumuşak bir tırnak törpüsüyle de tırnaklarını kısaltabilirsiniz.
* Bebeğinizin tırnaklarını o uyurken kesmek daha kolaydır çünkü bebek hareketsiz olacaktır. Ancak bebeğiniz yüzü koyun yatarken bu işlemi yapmak zor olabilir.
* Bu işi uyanıkken yapmak isterseniz öncelikle bebeğinizi düz bir yüzeye koyun ve bir elinizle parmaklarını tutup, diğer elinizle tırnaklarının beyaz kısmından biraz bırakarak ve düz bir şekilde kesin.
* Eğer siz, bebeğinizin tırnaklarını keserken onu incitmekten korkuyor ve heyecanlanıyorsanız, bu heyecanınız ona da geçeceği için sürekli hareket ederek bu basit işlemi oldukça güç hale getirecektir. Böyle bir durum söz konusuysa, tırnak bakımının bir kabusa dönüşmemesi için siz bebeğinizin tırnağını keserken başka birinin de onun ellerini tutarak size yardımcı olmasını sağlamalısınız.

Hiç yorum yok: