12 Şubat 2008 Salı

Bebek fotoğrafı nasıl çekilir?

Bugüne kadar Zeyno'nun fotoğraflarını çekerken hiç flaş kullanmadık (makineyi flaşlı modda unuttuğumuz birkaç kare hariç). Göz sağlığı açısından da, bebek fotoğrafı çekerken ilk 6 ay flaş kullanmamak gerekiyor. Zaten doğal ışıkta çekilenler çok daha güzel çıkıyor. Ama son günlerde karanlık hava ve eldeki makinemizin teknik imkanları nedeniyle evde flaşsız fotoğraf çekmek çok zorlaştı. Bu nedenle sıkışınca flaşlı çekiyoruz arada. Bu foto da flaşlı çekildi. Yeni fotoğraf makinemizi alınca çok daha güzel olacak inşallah Zeyno'nun fotoğrafları. Bu arada Osman geçenlerde "bebek fotoğrafı nasıl çekilir?" konusunu araştırdı internette biraz. Maalesef Türkçe sitelerde adam gibi bir bilgi yok. Aşağıdaki metinde yabancı birkaç siteden bulduğu bilgiler ve kendi deneyimiyle eklediği yorumları var. Belki bu konuda bilgi arayanlara yardımcı olur.

Bebek fotoğrafı çekmenin zorlukları nasıl aşılır ya da başka bir ifadeyle bebek fotoğrafı nasıl çekilir? Anne ve babalar çocuklarının gelişimlerini belgelemek, gelecekte onlara hatıra bırakmak ve en önemlisi de en değerli varlıklarını büyükanne ve büyükbabalara göstermek maksadıyla hemen bir fotoğraf makinesi edinirler. Özellikle dijital fotoğraf makineleri ile bu iş çok daha kolay hale gelmeye başladı. Ancak her işin olduğu gibi bu işinde dikkat edilmesi gereken püf noktaları var. Ayrıca fotoğrafı çekilen "nesne"nin laftan anlamayan kıpır kıpır bir bebek olması işin en zor kısmı... İşte sizlere bebeklerinizin fotoğrafını çekerken yararlanabileceğiniz birkaç öneri:
1. O anı yakalamak için çok fazla deklanşöre basın. Yani tek bir kare ile yetinmeyin. Unutmayın ki fotoğraf makinenizin tft ekranı bilgisayarınızın ekranı kadar ayrıntı gösteremez. Sizin "tamam oldu bu iş" dediğinizde o an farkedemediğiniz bir sorun olabilir.
2. Duyguları yakalayın. Bebeğinizin fotoğraflarını çekerken çok mutlu ya da heyecanlı anlarını belgeleyin.
3. Uzaktan çekmeyin. Onun seviyesine eğilin. Fotoğrafınızı uzaktan "zoom" yaparak çekmek yerine yakından geniş açı çekin. Zoom kullanmak özellikle karanlık alanlarda flaş kullanmayı gerektirebilir. Unutmayın ki uzmanlar bebeğin ilk 6 ayında flaşlı fotoğraf çekimi tavsiye etmezler.
4. Değişik açılar deneyin. Bebeğinizi fotoğrafını hep karşıdan "vesikalık" kıvamında çekmeyin. Oyun oynarken, parmağını emerken, banyo yaparken, sağdan, soldan vs. her açıdan görüntüleyin.
5. Bebeğinizin arka fonu siz o anda farkında olmasanızda fotoğrafı etkiler. Basit yalın bir arka fon seçin. Evin boş bir duvarı, yatak örtüsü, koltuklar vs. sade arka fonlardır. Mutfakta, balkonda, alışveriş merkezlerinde çekeceğiniz fotoğraflarda bebeğiniz karenin içinde "kaybolabilir".
6. Doğal ışık kullanın. Flaş kullanmamaya özen gösterin. Doğal ışık bebeğinizin cildinin gerçek rengini ortaya yansıtır. Flaş ise hem donuk bir renk verir hem de 3. maddedeki endişeyi yaratabilir.
7. Makinenizin ayarlarını bebeğinizi getirmeden önce hazır edin. Aksi takdirde bir elinizde bebek diğer elinizde taze kusmuklu bir dijital fotoğraf makinesine sahip olabilirsiniz.
8. Yüksek enstantane (shutter speed) kullanın. Bazı dijital makinelerde çocuk fotoğrafı modu hazır olarak (scene) vardır. Ancak "auto" modunda çekiyorsanız düşük enstantanede makinenizin titreme uyarılarına dikkat edin.
9. Oda sıcaklığının iyi olduğundan emin olun. Özellikle banyo fotoğraflarını çekerken kendinizi kaptırırsanız bebeğinizi üşütebilirsiniz.
10. Bebeğinizin fotoğrafını çekerken onunla oynayın. Yoksa işiniz daha da zorlaşacaktır. Fotoğraf makineleri genellikle 2. aydan sonra bebeklerin dikkatini çeker. Ama çabuk sıkılabileceklerinide aklınızdan çıkarmayın. Amaç fotoğraf çekmek değil, bebeğinizi eğlenirken fotoğraflamak.
11. Bütün maddeleri unutsanız bile 1.sini unutmayın.

Hiç yorum yok: