3 Şubat 2008 Pazar

5. ay kontrolü

Bugünle ilgili yazacak o kadar çookkk şey var ki... Sabah 11'deki doktor randevumuza yetişmek için 08:40 Kabataş vapuruyla geçtik karşıya. Ordan da taksiyle Fulya'ya. Kısa bir beklemenin ardından girdik muayene odasına. Önce ölçümler yapıldı. Son durum: Ağırlık 6970 gr, boy 66 cm. Büyüme grafiğine göre kilo %50'nin üzerinde, boy da %75'teymiş. Yani doktorumuza göre gayet güzel gelişimi. Bana göre de, ince uzun, manken gibi olacak kızım :)) Yine aşı vardı; prevenar aşısının 2. dozu yapıldı. Kısa bir ağlamanın ardından pembe saçlı bebek yetişti yine imdadımıza. Osman Zeyno'yu giydirirken Hilal Hanım da başladı bana anlatmaya:
İlk reçete de ilaçlar vardı. Günde 1 ml multivitamine devam. Buna iki öğün arasında 5 damla verilecek demir damlası ve gece yatarken bir kaşığın içinde suda eritilerek içirilecek flor tableti eklendi. İkinci reçetede tam kan, TİT (tam idrar tahlili) ve idrar kültürü yazıyor. Bunlar da 6. ay check-up'ı için. Ve bu ay verilecek ek gıdaları yazdığı üçüncü reçete. İşte Zeyno'nun bu ay anne sütüne ek olarak yiyecekleri:
1. İlk hafta sabah 10:00-10:30 arası meyve suyu vereceğiz. İki-üç kaşık elma suyuyla başlayıp, miktarı her gün yavaş yavaş arttıracağız. Daha sonra armut ve havuca geçeceğiz. Sonra da üçünün karışımından oluşan kokteyle. Miktar arta arta 100 cc'ye kadar çıkacak ve bir süre sonra meyve suyundan meyve püresine geçilecek. Meyve suları için meyveler cam rendede rendelenip, tülbentten süzülecek. İçilmeyen meyve suyu olursa daha sonra Zeyno'ya VERİLMEYECEK! Bizim tarafımızdan afiyetle içilecek.
2. İkinci hafta meyvelere yoğurt eklenecek. Yoğurt UHT sütle mayalanabiliyor. O gün mayalanan yoğurt ertesi gün de yedirilebiliyor. Yoğurt verme saati 16:00-16:30 civarı. Ama arada meyve ve yoğurt saati değiştirilecek.
3. Üçüncü hafta öğlen sebzelere başlanacak. İlk denenecek sebze kabak, havuç ve patates karması. Sebzeler buharda haşlanıp, ezilecek ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağı eklenecek. İlk günlerde blender kullanılacak ama daha sonra çatalla ezilecek sebzeler. Zamanla bu üçlüye birkaç yaprak ıspanak, biraz semizotu, birkaç yeşil fasulye yani mevsim sebzeleri eklenecek. Ama patlıcan, bakla, karnabahar ve lahana YASAK! 1 hafta sonra sebzelere 1 tatlı kaşığı mercimek ve 1 tatlı kaşığı pirinç ilave edilecek. Bundan 1 hafta sonra da çift çekilmiş dana kıyma.
4. Verilen ek gıdaların ardından azar azar su da içirilecek.
5. Eğer sütümde bir azalma hissedersem geceleri bir öğün pirinçli mama verebilirmişim. Acil bir durum olursa verebileceğim mama da Aptamil 2. Eğer mama verirsem 1 hafta sonra içine 1 tatlı kaşığı 5 tahıllı mama ekleyeceğim. Ve yine eğer mama verirsem su miktarını biraz arttıracağım. (Niyetim mamaya hiç bulaşmadan anne sütü ve ek gıdalarla bu işi halletmek)
Yüzümüzde ek gıdaya geçmiş olmanın verdiği mutlulukla çıktık klinikten. Şimdi kaşık almamız gerekiyordu. Cevahir Alışveriş Merkezine gitmeye karar verdik çünkü daha önce burayı görmemiştik. Ama daha girişte hiç de doğru bir karar vermediğimizi anladık. Girişteki koca merdivenlerde bebek arabası için rampa yoktu. Dün gece Nurcan'dan aldığım indirim bilgileri doğrultusunda önce girişteki Debenhams'a girdik. %50-70 indirim vardı. Zeyno'ya 2 t-shirt ve yeni doğum yapan arkadaşımızın oğlu için bir takım aldık burdan. Ardından Oysho'ya uğradık ve üzerinde Miki olan kıpkırmızı bir t-shirt aldık. Mothercare'e girmeden önce zil çalan midemizin sesini dinleyip, bu tür alışveriş merkezlerinde alışılageldiği üzere en üst bulunan yemek katına çıktık. Alternatif boldu ama maalesef herkes her yerde sigara içiyordu. Sigara içilmeyen yer olarak sadece birkaç masalı ve en dipte yer alan bir bölüm ayrılmıştı. (Sigarayla ilgili yasa bir an önce çıkmalı bence. Hem de gayet radikal bir biçimde) Aslında çok da dolaşmamıştık ama sanırım kalabalık ve gürültü yormuştu bizi. Bir an önce çıkmak istiyorduk burdan. Bu nedenle hiç vakit kaybetmeden Mothercare'e gidip, Nurcan'ın bir gün önce gözüne kestirdiği ikili polar takımı ve yeni bir bezden kitap aldık. Çıkmadan önce Zeyno'yu doyurmak ve altını temizlemek için Mothercare'in "bebek bakım odasına"na doğru yöneldim. Ama bir hayal kırıklığı daha... Sadece 1 metrekarelik, içinde küçücük hem de pis bir puf bulunan boş bir oda. Bağdat Caddesi'ndeki Mothercare'in bebek bakım odasından sonra burası çok şaşırtmıştı beni. Mümkün olduğunca çabuk bir şekilde Zeyno'yu emzirip çıktım. Epey bi alışveriş yapmıştık ama henüz asıl malzeme olan kaşıkları almamıştık. Onları da ToyzzShop'ta bulduk. Büyük bir hızla çıkışa doğru yönelip, kendimizi taksiye attık. 16:30 vapuruna 1 saat kala Kabataş'ta olunca artık klasikleştiği üzere Kahve Dünyası'na girdik. Günün yorgunluğunu Mozaik Pasta, Vişneli Bademli Pasta ve filtre kahvelerle atıp, kalkmasına birkaç dakika kala vapura bindik. Foto da ToyzzShop'ta çekildi...

2 yorum:

ASYA dedi ki...

cnm,
cevahirin 'tuvaletinde' de emzirme odası var...gerçi orasıda pisve emzirme dışında canı isteyen tarafından kullanıyor ama mothercare'den iyidir..

bu arada tuvalaletin hemen yanına yaptıkları temizlik odasını emzirme odası yapmak akıllarına gelmemiş.....pis tuvalaete Efe'yi sokunca bende çok sinir oluyorum...hemen çıkmak istiyorum..


Bu arada mrb demişmiydim:)
Okuduğum için yazdıklarını bir bir kaptırdım kendimi..zeyno'yla efenin de arasında 2 hafta var..
çok tatlı zeynoşşş..
öperim yanaklarından..

Nurdan Gencturk dedi ki...

Merhaba :))
Çocuğum olmadan önce hiç dikkat etmezdim böyle şeylere. Meğer ne kadar önemliymiş değil mi...
sevgiler