6 Mart 2008 Perşembe

6. ay kontrolü

6. ayı tamamlamaya 2 gün kala kontrole gittik bugün. Önce ölçülere bakıldı yine hemen. Zeyno'nun boyu geçen aya göre 1 cm uzayarak 67 cm olmuş. Kilo ise 630 gr artarak 7600 gr. Baş çevresi de 43. 8 cm. Hilal Hanım'a göre çok edepli büyüyormuş Zeyno. Muayene sonucuna göre genel durumu iyi. Geçen hafta yaptırdığımız kan testinin sonucunda bazı değerler referans aralığından çok ya da az çıkmıştı. Bu normalmiş. Ancak fazla değerlerden biri Zeyno'nun alerjiye yatkın olduğunu gösteriyormuş. Diğer bir fazla değer de bir süre önce bir üst solunum yolu enfeksiyonu geçirdiğini. Sanırım tek tük öksürüklerinin ve hapşırmalarının nedeni buymuş.
Bu kontrolde iki aşı birden vardı. Hepatit aşısı ile 5'li karmanın üçüncü dozları. Biri sağ, biri sol bacaktan yapıldı ve Zeyno biraz huzursuzlanmasına rağmen bizi şaşırtarak hiç ağlamadı.
Vitamine, demir damlasına ve flour'a devam edeceğiz. Ama beslenme konusunda yeni bir reçete daha aldık. Artık kahvaltı yapacak Zeyno. Güne yine anne sütüyle başlayacak ama ardından mükellef bir kahvaltı yapacak. İşte kahvaltısının içeriği: 2 kaşık Nestum bisküvi (toz halindeymiş ve trans yağ içermiyormuş), 1 çay kaşığı üzüm pekmezi, fındık kadar tereyağı, tuzu iyice alınmış beyaz peynir (zamanla kibrit kutusu kadar konabilecek), 1/8 iyice pişmiş yumurta sarısı (zamanla 1/2'ye çıkarılacak), 2 ceviz ve 2-3 fındık (toz gibi dövülmüş). Tüm bunlar anne sütüyle sulandırılacak ve 1 kaşık 5 tahıllı - meyveli mama eklenecek. Ve diğer öneriler:
* Meyve çeşidine mandalina ve portakal suyu, kivinin çekirdeksiz kısmı, siyah üzüm suyu ve muz eklendi.
* Çorbaya da tavuk eti ile balık. Haftanın iki günü balık olacak sebze çorbasında. İlk 1 sene hamsi ve somon yasak. Öncelikli olarak önerilen dil balığı ancak bulunamazsa mevsim balıkları konacak.
* Yoğurdu pek severek yemediğinden içine muz ezip, koyacağım.
* Çorbasını limon suyuyla tatlandırmamım bir mahsuru yokmuş. (Şaşırtıcı ama Zeyno limon sıkmadan sebze püresini yemiyor)
* Bebekler genelde yer elması ve balkabağının tadını seviyormuş. Deneyeceğiz.
* Zeyno ekşi tadı sevdiğinden kahvaltısına portakal - mandalina suyu da ekleyebilirmişim.
Her şey yolunda olduğu için biz mutluyduk ama sanırım iki aşı birden olduğundan Zeyno biraz keyifsizdi. Takside uyuyakaldı (bakınız foto), vapurda da biraz huzursuzdu. Huzursuzluğu evde de devam etti. Yatmadan önce bir ölçü ateş düşürücü verdik. Umarım geceyi iyi geçirir...

9 yorum:

pinarbk dedi ki...

Bizim doktorumuzun söylediklerinden çok farklı şeyler var yazdıkların arasında. Yiyecekler konusunda neden ortak bir noktada anlaşamıyorlar merak ediyorum.

Menünüz çok zenginleşmiş. Hepsine bir anda alışmasını ve afiyetle yemesini bekleme. Biraz sabırlı olmak gerekiyor bu dönemde.

Afiyet olsun sana Zeyno...

Biyo dedi ki...

Pınarcımdna geldim buraya.
Merhaba en kocamanından!
Bayıldım Zeynebinize.

Tüm arşivinize girip fotoğraflarına baktım.Yazıları okumadım taktir edersiniz ki.
Aynı bebekliği benim kızıma benziyormuş.Maşşallah kırk bin kere.Üstelik adaşlar:)

Umarım şimdi 10 yaşında olan kızıma hergün hayranlıkla bakıp nasıl büyüdüğüne şaşırdığım gibi sizde 10 yaşlarını görür ve zeynepciği kardeşsiz bırakmazsınız:)

Sevgi ve içtenlikle
Biyo

ASYA dedi ki...

maşallah bu kadar şeyi zeyno mu yicek:))
ne kadar zengin bir menü vermiş hilal hn..anne sütü içiyo di mi halen ??
balık et bizde 8 ayda başlanıyo...yani biz öyle başlıcaz..cevizi ben yiyiorum hergün sütten geçsin diye..mevye püreleri var zaten..yumurta 1/4 dediler bize de..ama mama yok..tereyağı 7 aydan sonra...
yaa ben çok şaşırıyrum herkesde başka bir menü...
en iyisi annelik içgüdülerine güvenmek galiba:)

ASYA dedi ki...

bide üzüm pekmezini ne önerdi dr.??marka /doğal ev yapımı ??

Nurdan Gencturk dedi ki...

Merhaba Pınar,
doktorların hepsi farklı zamanlarda farklı şeyler öneriyor. Bunun nedenini ben de çözemedim hala. Galiba en iyisi güvendiğin bir doktora gidip, sadece O'nun söylediklerini dikkate almak. Yoksa bu işin içinden çıkmak çok zor. Bu konuda çok sabretmem gerektiğini biliyorum. Sebze püresi ve yoğurtta bile hala bir ileri iki geri ilerliyoruz.

Merhaba Biyo,
bloğumuza hoşgeldiniz. Eminim sizin "Abla Zeynep" de çok şekerdir. Şu anda 10 sene çok çoook uzun geliyor bana. Ama herhalde göz açıp kapayana kadar geçmiştir değil mi? Kardeş konusuna gelince, zor bir karar. Hele hele şimdi :))

Merhaba Asya,
evet, Zeyno hala anne sütü emiyor. Hatta ağırlıklı olarak hala anne sütüyle besleniyor. Bu önerilenleri bir aylık zaman dilimine yaya yaya ve yavaş yavaş başlayacağız. Ama ne kadar yol alırız bunu zaman gösterecek. Pekmez konusunda herhangi bir marka önerisinde bulunmadı doktorumuz.

DURU'NUN SAYFASI dedi ki...

Hadi Hayırlısı... Çok zengin bir menü vermesi ne kadar güzel. Bizim 6. ay kontrolümüzde bu salı bakalım bizim doktorumuz neler verecek Duru'ya. İnsallah rahat rahat yedirebilirsin Zeynocuga mamalarını:)
Öpüyoruz Zeynoyu...
Sevgiler,
Arınç

Nurdan Gencturk dedi ki...

Merhaba Arınç,
menü zengin ama bol bol zamana ve sabıra ihtiyacım olacak sanırım. Yavaş yavaş deneyeceğiz. Koca (ama çok çabuk geçen) bir ay var önümüzde... Sizin kontrol haberlerinizi bekliyorum...

sevgiler,
Nurdan

Sudamlam dedi ki...

biz de çarşamba günü kontrola gideceğiz. ek besinlere başlarız sanırım. yepyeni bir dönem olacak ek besin bizim için..zeynoya afiyet olsun :)) inşallah mıkırdanmadan yer hepsini :)

Nurdan Gencturk dedi ki...

Merhaba,
Damla'ya da şimdiden afiyet olsun. Zeyno'nun bir günü bir gününü tutmuyor. Bir gün iştahla yediği şeye, ertesi gün ağzını bile sürmüyor. Son yaşadığımız ateş olayı da yeme düzenini etkiledi biraz. Henüz yeni hiçbir şeyi denemeye başlamadım. Daha eskileri yeniden düzene sokmaya çalışma aşamasındayım. Ek gıda olayı zorlu bir işmiş. Hepimize kolay gelsin.
sevgiler,
nurdan