25 Ocak 2008 Cuma

"E bi dur be kızım..."

Son günlerde Zeynep'e en çok söylediğimiz cümle bu herhalde. Doğduğu günden beri son derece hareketli bir bebek olan Zeyno, bugünlerde hiç dur durak bilmiyor. Dönmeye başladığına, ayaklarını artık neredeyse göbeğine kadar kaldırabildiğine, iki elini birden koordineli bir şekilde kullanabildiğine bir yandan sevinirken, diğer yandan çok zorlanmaya başladık. Zeyno'nun kıyafetlerini giydirip çıkarmak, altını değiştirmek her zamankinden dah zor artık. Kıyafetlerini çıkarırken en sevdiği şey, üstünü başını bir yerlerinden sıkıca tutup bırakmamak. Altını değiştirirken de sürekli dönmeye çalışmak. Bundan bir süre önce (daha doğum yapmamıştım) "hareketli bebekte bez değişimi" başlıklı bir yazıyı okurken, bu bilgilere ihtiyacım olacağını hiç düşünmemiştim nedense. Nesi vardı ki bunun? Nesi yokmuş ki... Çok zormuş bu iş çokkk... O yazıyı tekrar buldum ve okudum. Şu sıralar benimle aynı dertten muzdarip olanlar varsa, buyrun o yazıda önerilenler. Zaman zaman işe yarıyor. Belki siz de yararlanırsınız...
* Cırt-cırt bantlı bebek bezlerini tercih edin.
* Bebeğinizin bezini değiştirdikten sonra kullanacağınız temizlik malzemelerini, bebeğinizin bezini değiştirmeye başlamadan önce, el mesafenizde olacak şekilde yanınızda bulundurun. Böylece bebeğinizin bezini aldıktan sonra onu kısa bir süreliğine de olsa yalnız bırakmamış olursunuz.
* Altını değiştirdiğiniz yerin yakınında ilgisini çekeceğini düşündüğünüz oyuncaklar bulundurarak, ilgisini başka yöne çekmeye çalışın.
* Bez değiştirme zamanlarına özel küçük oyunlar da hem işinizi kolaylaştıracak hem de bu işi her ikiniz için de daha zevkli hale getirecektir.

1 yorum:

DURU'NUN SAYFASI dedi ki...

Merhaba Nurdan,
Yazıyı sanki ben yazmışım gibi hissettimNe eksik ne fazla, Duruyla son günlerde yaşadığımız olayların resmen bir özeti:))
Zeyno'yu öp bizim için:)) Sevgiler Arınç