27 Nisan 2010 Salı

Zeyno'nun kitapları


O kadar uzun zamandır aklımdaki bu yazı... Hatta çok uzun zaman önce Zeyno için hangi kitapları aldığımızı soranlar da olmuştu. “Yazacağım” diye cevap atmıştım. Olmadı, yazamadım. Son 1 aydır aklımdan defalarca yazdığım pek çok yazıyı buraya aktaramadığım gibi...

Şimdi, Zeyno öğlen uykusundayken, aklımda 3 gün sonraki kaçamağın hayalleri varken, yapılacak onca iş güç beni beklerken... Hepsini bir kenara bırakıp, başlıyorum yazmaya. En baştan...

Zeyno’nun kitaplarla tanışması, yanlış hatırlamıyorsam 2 aylık olduğu dönemlere denk geliyor. O dönem Mothercare’den aldığımız 2 kumaş kitap, uzunca bir süre her yerde bize eşlik etmişti. Her sayfası farklı dokuda kumaşlardan hazırlanmış ve son sayfalarında da kırılmaz ayna bulunan bu kitapları Zeyno çok sevmişti. Kimi zaman sanki okurmuş gibi büyük bir ciddiyetle inceliyor, kimi zaman da iştahla sayfaların tadına bakıyordu. Benim açımdan kitapların en güzel özelliği ise makinede yıkanabiliyor olmasıydı. Zeyno’ya kitapların sayfalarını çevirmeyi öğreten de bu kitaplar oldu.

Sonra kalın karton kapaklı ve yine kalın sayfalı kitaplarımız oldu. Hani şu renkleri, şekilleri, hayvanları anlatan kitaplardan. Biz de şu 4’ü vardı:

Oyuncaklar – Net Çocuk
Çiftlik – Net Çocuk (Teşekkürler Pınar)
Sözcükler – Net Çocuk
Renkler – Yayınevi’ni hatırlayamadım

Tam da bu kitaplarla haşır neşir olurken

Minik Midilli Bulut – Net Çocuk serisinden bir kitap hediye geldi (Teşekkürler Gülfer)

Ve ben Zeyno’nun kitaplara olan ilgisini görünce

İlk Sözcüklerim – ABC Yayın’i aldım. (Her biri farklı dokularla hazırlanmış bu kartları Zeyno çok sevdi ama çok uzun dayandığı söylenemez.)

Sonrası hızla geldi. Zeynep, kitapları hep çok sevdi. Ama “yırtma/parçalama” dönemine girdiğimizden, bir süre dergi dönemine geçtik biz. Okuduğumuz dergilerin eski sayılarını Zeynep’e verdik. Özellikle içinde bebek/çocuk resimleri olanlara bayıldı. Evirdi, çevirdi, fotoğraflara baktı, karaladı ve sonunda doya doya yırttı. Her seferinde O’na “dergilerin eski sayılarını yırtabileceğini/karalayabileceğini ama kitaplara zarar vermemek gerektiğini” anlattım.

Yazılanlara olan ilgisi başlayıp, yavaş yavaş dinlemeyi öğrenince, yeniden başladık kitap alışverişine. Hatalı bazı seçimler yaptık, o kitapları hemen ortadan kaldırdık. Biraz araştırdık ve iki favori yayınevimizi seçmiş olduk: Tübitak ve İş Bankası Yayınları.

Birlikte okudukça, Zeyno’nun dinleme süresi uzadı. İlk zamanlar sayfalarını hızla çevirip, sadece resimlerine baktığı kitapları merak edip, dinler oldu. Ben de sürekli okuyan bir anne!

Aynı kitabı defalarca okuttu. Biz bu durumdan sıkılırken, bir süre sonra şaşırarak anladık ki, satır satır ezberliyor bu kitapları.

Uzunca bir süredir hem öğlen uykusundan hem de gece uykusundan önce kitap okuyoruz. Kitabını seçiyor, yatağa uzanıyor. Son günlerde, benim peşimden bir de O okuyor kitabı. (Hem de pek çok satırını doğru olarak. Ezber kuvvetli tabii!)

Gelelim, hepsini ilgiyle okuduğu kitaplarına:

Yağmurlu Bir Gün – Tübitak
Karlı Bir Gün - Tübitak
Rüzgarlı Bir Gün - Tübitak
Deniz Kıyısında – Tübitak
Çiftlikte – Tübitak
Yeraltında – Tübitak
Gölde – Tübitak
Atık mı? Hiç Dert Değil - Tübitak
En Güzeli Benim Evim – Türkiye İş Bankası
Benim Minik Yıldızım - Türkiye İş Bankası
Ormanda Doğum Günü Partisi - Türkiye İş Bankası
Minik - Türkiye İş Bankası
Mutlu Suaygırı - Türkiye İş Bankası
Piretorbası - Türkiye İş Bankası
Pırtık Tekir - Türkiye İş Bankası
Minik Köpek - Türkiye İş Bankası
Nazlı’nın Uyku Saati - Türkiye İş Bankası
Köpük ile Pıtır - Türkiye İş Bankası
Aydaki Adam – Redhouse Kidz
Kalebozan Karlo - Redhouse Kidz
Yavru Ahtapot Olmak Çok Zor – YKY
Koyun Russell – Mandolin (Teşekkürler Çağlayan)
Vınnn!.. – Marsık
Burun – Marsık
Kahraman Kedi Zıp Zıp Pirelere Karşı – Marsık
Akıllı Minik ile Obur – Marsık
Bay Bay Bezim – Çitlembik
Cemile Parka Gidiyor – Kaknüs
Cemile Banyo Yapmak İstemiyor – Kaknüs
Cemile Çişini Altına Yapıyor – Kaknüs
Cemile Oyuncaklarını Paylaşmak İstemiyor – Kaknüs

Baba-kızın son başbaşa Bağdat Caddesi gezisinde aldıkları kitaplar ise yine Türkiye İş Bankası Yayınları’nın İlk Okuma Kitapları serisinden dört kitap:

Bisküvi Adam - Türkiye İş Bankası
Meraklı Civciv - Türkiye İş Bankası
Kaplumbağa ile Tavşan - Türkiye İş Bankası
Yalancı Çoban - Türkiye İş BankasıBunlara ek olarak, sevgili Pınar’ın önerisiyle aldığımız bir kitap seti var: Morpa Yayınları’nın Öykü Yağmuru serisi. Tam 50 kitap var bir kutunun içinde. Ayrıca okul döneminde kullanmak için birtakım materyaller. Bu kitaplar, özellikle seyahate çıkarken çantaya koymak için birebir. Şimdiye kadar içindeki birkaç kitap dışında pek bakmadığımız bu kutu, son günlerde oyun ablası ile geçirilen vaktin favorilerinden. Kutuyu önlerine alıp, Zeyno’nun seçtiği kitapları birlikte okuyorlar (abla okuyor, Zeyno sayfaları çeviriyor. Bu sayfaları çevirme işi de son günlerin modasından)

Televizyonla yeni tanıştığı 2 yaş döneminin hemen başında Zeyno’nun kitaplara olan ilgisi sanki biraz azaldı. Ama kısa süre sonra yeniden alevlendi. Kitap okutmak ve okumak her zaman favorileri arasında. Bu durumdan memnunum tabii. Dileğim bu sevgisinin hayatı boyunca devam etmesi.

Şimdilik kitapları seven, onlara zarar vermemesi gerektiğini bilen ve bana kitaplarının arka sayfalarında kapaklarını görüp, “anne, bunlar ben de yok, alalım mı?” diyen, kitapçılarda vakit geçirmekten çok hoşlanan bir kızım var. Mutluyum!

Hazır okumaktan bahsetmişken, yine Tübitak tarafından hazırlanan aylık dergi Meraklı Minik’i de burada yazmak lazım. Gazetecinin önünden her geçişimizde,, Zeyno’nun ısrarıyla soruyoruz “çıktı mı?” diye. Hazırlayan herkesi yürekten kutluyorum, süper bir dergi. Zeyno heyecanla aybaşının gelmesini bekliyor (elbette aybaşının ne zaman olduğunu bilmiyor ama dergisinin yeni sayısını alabilmek için aybaşının gelmesi gerektiğini biliyor), aldığı yeni sayıyı günlerce elinden düşürmüyor... Yeni sayısı çıkınca da, eskisi “makas alıştırmaları”na terfi ediyor... Her ay derginin içinden çıkan kartları da, ilerde oynamak üzere özenle saklıyoruz...

Hiç yorum yok: