7 Mayıs 2014 Çarşamba

Bir Ankara hikayesi


Ankara - Hamamönü, 27 Nisan 2014

Baştan net bir şekilde söyleyeyim: Ankara’yı sevmiyorum ben! Özel bir nedeni yok. “Neden?” sorusuna ilk cevabım: “Deniz yok bir kere Ankara’da”. Ama gerçek cevabın bu olmadığını biliyorum tabii. Ne bileyim, kasvetli geliyor işte... Bugüne kadar yaptığım –sayılı da olsa- tüm Ankara seyahatlerinde hasta olmamdır belki de neden? Tam da bu noktada, son hikayenin içinde Zeyno da olduğundan anlatmak gerek burada...

Ankara’ya, bu ziyaretten önceki son gidişim. Sene 2007, aylardan yanılmıyorsam Haziran. Ben 6 aylık hamileyim... Anlı ve Kubi’nin nikahı için, binip trene gittik Ankara’ya. Zaten 2-3 gün kadar kalacağız.

Yolculuk çok keyifli geçti. Nikah da. Gel gör ki, nikahın ertesi günü, o ana kadar karnımda fıldır fıldır oynayan Zeyno’dan tık yok. Bütün geceyi elim karnımda bi hareket bekleyerek geçirdikten sonra, sabah dikmiş gözlerimi tavana, beklemeye devam ediyorum. Ama ı ıh... Her geçen saatle huzursuzluğum daha da artıyor. Beynim “kalk hemen bir doktora git ve ultrasonla bebeğine baktır!” diyor... Ama gönlüm tanımadığım bir kadın doktoruna gitmekten yana değil. Hem eğer kötü bir haber alacaksam, bunu Ankara’da almayı da hiç istemiyorum...

O gün de geçiyor öyle... ben huzursuz ve ruh gibi... Ertesi gün biniyoruz yine trene. Kafamı yaslamış cama, dalgın dalgın dışarı bakıyorum. Tren kalkış düdüğünü çalıyor uzun uzunnn... ve Zeyno da bu düdükle birlikte hoooppp başlıyor yine dönüp durmaya. Şaşırıyorum, seviniyorum, çok seviniyorum... Ve diyorum ki, “Zeyno da annesi gibi sevmiyor Ankara’yı”


Bolu - 25 Nisan 2014
Gidiş yolundaki gökkuşaklarını "Bu kez Ankara'da zaman keyifli geçecek" işareti saydım kendime

İşte, bu hikayeden 6 sene sonra, bu kez çekirdek aile olarak 25 Nisan’da, kendi arabamızla düştük Ankara yoluna. Bu gidişin sebebi Zeynep. O son bir yıldır sürekli Anıtkabir’i görmek istediğini söylüyordu; biz de sürekli “götüreceğiz” diyorduk; ama ne zaman? Sonunda, ne demek olduğunu bilmediğim ama komşularımdan sık sık duyduğum TEOG sınavının 2 günlük okul tatili bize yaradı. Haftasonu ile birleşince 4 gün olan bu tatili kullanıp, Ankara’ya gittik. 

Sebep Zeynep olunca, bu geziyi de elimden geldiğince ona göre planlamaya çalıştım. Bu nedenle de önden küçük bir araştırmaya giriştim. Anıtkabir’i ziyaret cepte. Buna bir de Çocuk Müzesi ve Pul Müzesi'ni ekledim. Kendimiz için de Boğaziçi Restoran’ı.

Meteoroloji haftasonunu ve tüm haftayı hem Yalova hem de Ankara için sağnak yağışlı gösteriyordu. Hal böyle olunca hazırlanan küçük bavulun yanında yedek ayakkabılar, yağmur çizmeleri ve şemsiyeler de koyuldu bagaja. Cuma akşamüstü, karanlık bir havayla çıktık yola. Bolu’da da sıkı bir yağmura tutulduk. Sıkı ama kısa. Sonrası ise sürprizzzz... Sağda, solda büyüklü küçüklü gökkuşakları ile yola devam ettik. Ve ben bu gökkuşaklarını kendimce bir işaret kabul edip, “bu kez Ankara’da zaman çok güzel geçecek” dedim içimden.

Öyle de oldu. Cumartesi sabahı ilk iş Çocuk Müzesi’ne gittik. Armada Alışveriş Merkezi’nin -2 katında. Gençler var her yerde. Saygılı, efendi, ilgili, düzgün konuşan... Zeyno’yu yönleri öğreten korsanların, trafik alanının, aynaların olduğu 2. Keşif alanını 1keşfetmesi için 1,5 saatliğine orada bırakıp, biz kahvelerimizi içtik.Aslanlı Yol'un başı
 

Küçük fotoğrafçı işbaşında

 
"Anıtkabir'deyim, mutluyum!"
 
Burdan çıkınca doğru Anıtkabir’e. Hava pırıl pırıl, yağmurdan eser olmadığı gibi yakıcı bir güneş bile var. Aslanlı yol, bahçe kalabalık. Çocuklar, gençler, bebekler var. Nasıl mutlu oluyorum bu kalabalığı görünce. İçeri giriş için beklediğimiz kuyruk hiç dokunmuyor. 

Sonra içerdeyiz yavaş yavaş. Atatürk’ün eşyalarının bulunduğu bölümde, tek tek anlatıyoruz Zeyno’ya eşyaları. Kurtuluş Savaşı’nın, Meydan Muharebesi’nin canlandırıldığı bölümde çok etkileniyor Zeyno. Topları, siperleri, yaralı askerleri soruyor. Tablolara bakıyoruz, Atatürk’ün kıyafetlerine... Ve mozalenin olduğu bölümde bir tören izleyip, çıkıyoruz. Belli, Zeyno saatlerdir ayakta olduğu için çok yorgun ama gıkı çıkmıyor.

 
İlk gün ganimetleri: İş Bankası Yayınlarından Çıkartmalı Kitap ve Pul Müzesi'nden alınan pul defteri ile Atatürk pulları

Baktık saat daha 4 olmamış, ordan da Ulus’a Pul Müzesi’ne doğru yola koyulduk. Küçük bir müze; postanın, telefonun tarihi anlatılıyor sergilenen malzemelerle. Ama pek ilgilenmiyor Zeyno bunlarla, aklı pullarda. Katalogları açıp, bakıyoruz tek tek yapraklarına ve sonunda Zeyno karar veriyor ne almak istediğine: Atatürk resimli pullar. Böylece müzenin kapanmasına birkaç dakika kala, kolunun altında pul defteri, içinde ilk Atatürklü pulları çıkıyor kapıdan. Bir de tesadüfen gördüğümüz İş Bankası Yayınları’ndan aldığımız kitapları var. Keyfi gıcır.


Sürprizzzz, Arda Abi'yle Ankara buluşması

Seyahatin asıl sürprizi Pazar sabahı. Bülent ve Arda geldi Eskişehir’den. Sabah onları alıp tren garından, kahvaltı için doğru Hamamönü’ne gittik. Bir dediğini iki etmeyen amca, çok özlediği için durup durup sarıldığı Arda Abi... şahane bir hava... güzel bir mekan... daha ne ister bizimki?

Mükellef kahvaltının ardından bir kez daha hep beraber gittik Armada’ya. Zeyno Adli Tıp Atölyesi’ne girmek için yine Çocuk Müzesi’ne, biz de kahveciye. 1,5 saat sonra aldığımızda çok heyecanlıydı; “bir insanda kaç DNA olduğunu, parmak izini, neden bone ve galoş giydiğini anlattı hiç susmadan. 


Küçük dedektif olay yerinde...

O günün akşamüzeri amcayı ve kuzeni yolcu ettik Eskişehir’e. Biz yorgun, hava da artık hafif yağmur yüklü olduğundan erkenden döndük orduevine. Odaya çıkmadan pastanede soluklandık biraz. Zeyno da çıkartmalı kitabını okuyup, yapıştırdı. –Pınar’dan gelen yeniyıl hediyesi ile tanıştığımız bu çıkartmalı kitaplar favorimiz. Çizimi de, içeriği de çok güzel.-


Beypazarı - Havucu meşhurmuş, burda fotoğraf çekmesek olmazdı

Ertesi sabah dönüş için yola çıktık. Ama bu kez farklı bir güzergahla. İlk molayı Beypazarı’nda verdik. Burası benim için biraz hayal kırıklığı oldu ama çarşıdaki küçük keyifli mola iyi geldi. 

İkinci molayı da Mudurnu’da verdik. Burası da umduğumdan daha güzeldi. Hafif çiseleyen, yağdım yağıyorum diyen havaya aldırmadan sokaklarında gezindik. Çarşıdaki bakırcının tarifiyle saat kulesine çıktık. Sahipleri de kendisi de sıcacık olan bir konakta akşam yemeğizi yedik. 


Mudurnu - Saat Kulesi "Anne, bunun saati yanlış ama?"

Dönüş yolunda düşündüm yine kendi kendime, “aslında o kadar da kötü bir şehir değil Ankara?” diye. Ama yine de hala kasvetli bir şehir benim için. O kadar çok alışveriş merkezi de hiç bana göre bir şey değil. Hem Ankara’da deniz de yok zaten!

 

3 yorum:

Ela, Toprak ve Biz dedi ki...

Ne güzel bir gezi olmuş.Ben de üniversiteyi Ankara'da okuduğumdan mıdır bilmem ama anlarla dolu olduğundan belki severim Ankara'yı.Biz de inşallah bir aksilik olmazsa 18'inde bir gece kalmalı bir Ankara gezisi düşünüyoruz.Çocuk müzesini kaydettim hemen :)

BanvitBurada dedi ki...
Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.
Nurdan Gencturk dedi ki...

Merhaba Ela, Toprak ve Biz,

ben de artık seviyorum sanırım Ankara'yı :) Çocuk müzesi için önceden internet üzerinden kayıt yaptırabilirsiniz. Geri dönüp arıyorlar telefonla. Umarım sizin çocuklar da beğenir. Şimdiden keyifli gezmeler